Pamiętamy o ważnych wydarzeniach

200 lat kolędy „Cicha noc“

Śladami najpopularniejszej kolędy świata

Łagodne dźwięki i kojące słowa chwytają za serce: „Cicha noc, święta noc” to pieśń, której magia nie ustaje od 200 lat. Najbardziej znana kolęda świata niesie pocieszenie i wypełnia nadzieją. Za każdym razem z tą samą siłą. Przez wieki pieśń przełamywała bariery i przezwyciężała kryzysy. Łączy ludzi bez względu na pochodzenie, wiek i religię, a ponadto przenosi nas do epoki, w której powstała. Kolędę tę zaśpiewali przed dwustu laty młody wikariusz, Joseph Mohr i pochodzący z Austrii Górnej nauczyciel, Franz Xaver Gruber. Miało to miejsce w kościele św. Mikołaja w Oberndorfie pod Salzburgiem. Słowa kolędy wyszły spod pióra Mohra. Melodię skomponował na jego prośbę Franz Xaver Gruber. Zaledwie kilka lat później pieśń wyruszyła, wraz z pochodzącą z tyrolskiego Zillertaleru rodziną pieśniarzy ludowych, w podróż po Austrii, Europie i świecie. Obecnie znana jest na całym globie i śpiewana w ponad 300 językach i dialektach.