• Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu - Kolonii / Budynek szkoły /
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu - Kolonii /Zakończenie Roku Szkolnego/
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu - Kolonii /British Culture Day/
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu - Kolonii /Dzień Babci i Dziadka /
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu - Kolonii /Jasełka/
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu - Kolonii
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu - Kolonii /Bezpieczne wakacje/
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu - Kolonii
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu - Kolonii / Plac zabaw/

Polski wrzesień

Drogie koleżanki, drodzy koledzy, szanowni nauczyciele miesiąc wrzesień zaznaczył się w historii naszej Ojczyny niezwykle krwawo. Dzisiejszy poranek chcielibyśmy poświęcić pamięci wszystkich, którzy ofiarnie walczyli o naszą wolność i pokój w czasie II wojny światowej.

Dnia 1 września 1939 r. nad ranem niemieckie armie uderzyły na Polskę jednocześnie od północy, zachodu i południa. Przewagę mieli Niemcy – półtora razy liczniejsze wojsko, kilkakrotnie więcej dział, czołgów i samolotów. Polski żołnierz był odważny, bił się doskonale, lecz nie mógł sprostać niemieckiej przewadze. Już w pierwszych dniach wojny Niemcy przełamali polską obronę. Armie polskie walcząc, wycofywały się. Drogi były zatłoczone uciekającą przed Niemcami ludnością. Lotnictwo niemieckie bombardowało oddziały wojskowe miasta, drogi, linie kolejowe i ludność cywilną. Na zajętych obszarach niemieckie wojsko dopuszczało się okrucieństw i zbrodni. Na zachód od Warszawy, nad rzeką Bzurą, Polacy stoczyli z Niemcami bitwę największą w tej wojnie. Niemcy ponieśli poważne straty, lecz bitwę wygrali. Wkrótce rozpoczęło się oblężenie Warszawy. Wiele polskich oddziałów biło się z Niemcami jeszcze przez cały wrzesień i na początku października.

 

17 września od wschodu wkroczyła do Polski bez wypowiedzenia wojny Armia Czerwona. Wojsko polskie zaatakowane od tyłu, przeważnie nie nawiązywało z nią walki, lecz w niektórych miejscach stawiało mocny opór. Rząd Polski przekroczył granicę rumuńską. Warszawa broniła się do 27 września. Zachodni sojusznicy nie przyszli Polsce z pomocą.

Wojsko polskie poniosło we wrześniu 1939 r. ciężkie straty. Około 65 tysięcy żołnierzy poległo, 130 tys. było rannych, 400 tys. dostało się do niewoli niemieckiej a 200 tys. do radzieckiej. Jednakże około 90 tys. udało się za granicę, do krajów sojuszniczych, by nadal walczyć o wolność. Niemcy i Związek Radziecki podzieliły między siebie obszar Polski. Granicę przeprowadziły wzdłuż rzek Narwi, Bugu i Sanu. Rozpoczął się okres okupacji niemieckiej i sowieckiej.

W czasie II wojny światowej Polska poniosła największe straty spośród państw EUROPY, a naród Polski ucierpiał bardziej niż którykolwiek inny. Ponad 6 mln mieszkańców Polski, czyli szósta część jej ludności zginęło w latach wojny. Mimo wszystko Polska powstawała do nowego życia…

Chcąc uczcić pamięć o bohaterach II wojny światowej, a także dla widocznego znaku naszego patriotyzmu wychodzimy z inicjatywą eksponowania naszych symboli narodowych. Każdy z Was otrzyma biało - czerwoną flagę, prosimy o okazanie szacunku dla tego symbolu. Przyklejcie w dniu dzisiejszym ten widomy znak naszej Ojczyny na sercu a następnie przez szacunek dla symboli narodowych umieścicie tę naklejkę na zeszycie przedmiotowym. Za ten znak, symbol biało – czerwonej flagi walczyły pokolenia.

Dziękujemy z uwagę.