Zjednoczeni myślą Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego

spotkanieoplatkowe14 stycznia 2017 r. w bajkowej scenerii przysypanych białym puchem dróg, pól, gospodarstw, w Zespole Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych w Nabrożu – Kolonii odbyło się spotkanie opłatkowe Szkół Prymasowskich z Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej oraz uroczystość z okazji 10 rocznicy nadania szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz biskup Mariusz Leszczyński, który sprawował najświętszą ofiarę w nabroskim Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, wygłosił Słowo Boże skierowane do zgromadzonych. Mieliśmy zaszczyt gościć również senatora RP Pana Jerzego Chróścikowskiego, Starostę powiatu tomaszowskiego Pana Jana Kowalczyka oraz członków Rady Gminy Łaszczów na czele z Panem Burmistrzem Cezarym Girgielem. Na zaproszenie odpowiedzieli także członkowie Fundacji „Dom Trzeciego Tysiąclecia” w Zamościu z Panią Prezes Jadwigą Mazur, księdzem kanonikiem Markiem Doboszem oraz księdzem prałatem Zdzisławem Ciżmińskiem. Uroczystość uświetniła obecność 12 pocztów sztandarowych wraz z dyrektorami, księżmi
i przedstawicielami szkół noszących imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wśród przybyłych znaleźli się również dyrektorzy szkół i przedszkola z terenu Gminy Łaszczów, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury, emerytowani nauczyciele, społeczny komitet budowy szkoły, sołtys, nauczyciele, uczniowie, rodzice.

Msza Święta sprawowana w Sanktuarum Matki Bożej Szkaplerznej zjednoczyła serca wszystkich przybyłych gości. Przepełnione serdecznością słowa powitania wygłoszone przez proboszcza parafii Jerzego Trusia, kustosza Sanktuarium

z pewnością stały się istotnym punktem wskazującym na niezwykłą jedność wspólnie modlących się osób. Pani dyrektor Beata Kopiec wraz z Panem Burmistrzem Cezarym Girgielem powitali pasterza Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej prosząc
o modlitwę w intencji zgromadzonych. Sprawowana Eucharystia wlała w serca niespotykany pokój i życzliwość, zaś Słowo Boże wygłoszone przez księdza Biskupa przybliżyło wyjątkową postać Kardynała Wyszyńskiego, jego niezwykłą drogę do kapłaństwa i świętości. Po przyjęciu Bożego błogosławieństwa najmłodsze dzieci
z naszej szkoły oraz delegacja rodziców złożyła księdzu biskupowi życzenia z okazji zbliżających się imienin.

W przepięknej zimowej scenerii, na czele pocztów sztandarowych zgromadzeni goście przeszli do budynku Zespołu Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych w Nabrożu – Kolonii. Pani dyrektor Beata Kopiec serdecznie powitała zebranych oraz wygłosiła szczere słowa wdzięczności za tak liczne przybycie. Szczególną uwagę zwróciła również na fakt, iż minęła 10 rocznica nadania naszej szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej racji na ręce Pani dyrektor zostały złożone liczne gratulacje przez wszystkich zaproszonych gości.

W dalszej części spotkania odbyło się rozstrzygnięcie konkursów plastycznych
i multimedialnych zorganizowanych przez naszą szkołę dla szkół noszących imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz szkół z terenu Gminy Łaszczów. Nagrody zostały ufundowane przez organizatora oraz Fundację „Dom Trzeciego Tysiąclecia” w Zamościu. Wszystkie szkoły biorące udział w konkursie zostały nagrodzone.

Ważnym puntem spotkania były jasełka przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Dzieci opowiedziały o niezwykłej mocy narodzin Pana Jezusa, o cudach, jakie działy się w czasie Jego niezwykłego przyjścia na świat. Pięknym tańcem, wspaniałym śpiewem, aktorską recytacją umiliły czas wszystkim gościom.

Zgromadzeni w duchu jedności, pokoju, wzajemnego braterstwa przełamali się opłatkiem składając sobie najszczersze życzenia. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem. Wspaniali goście złożyli niezwykle serdeczne wpisy do naszej księgi pamiątkowej.

Coroczne Spotkania Opłatkowe Rodziny Szkół Prymasowskich to już wieloletnia tradycja, której celem jest budowanie więzi między szkołami. Spotkanie 14 stycznia 2017 r. zakończyło się w atmosferze niezwykłej życzliwości, w pełni spełniły się słowa Prymasa "największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać".