Halloween

Halloween to święto podczas którego wszyscy się doskonale bawią. Dlatego też uczniowie naszej szkoły postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym i na lekcje języka angielskiego przyszli pięknie poprzebierani za Raculę, ducha, wiedźmę czy potwora.

Jak co roku, w związku z obchodami Halloween na świecie, w naszej szkole zorganizowany był Konkurs Happy Halloween dla uczniów klas I-VI. Konkurs zorganizowany był w dwóch kategoriach. W klasach I-III uczniowie wykonali piękne maski i lampiony z dyni. W klasach IV-VI zadaniem uczniów było wykonanie plakatu o Halloween.

Wyniki konkursu „Happy Halloween”

kl I- III

I miejsce- Tomasz Sobczuk

II miejsce- Martyna Smyk

kl IV-VI

I miejsce- Malwina Wielosz

II miejsce- Aleksandra Dubiel, Oliwia Pryciuk

Wyróżnienie: Kamil Smyk, Łukasz Polak, Paulina kukiełka

Historia Halloween

Noc z 31 października na 1 listopada - All Hallows Eve, określany mianem Halloween, jest świętem o przedchrześcijańskich korzeniach. Konkretnie wywodzi się z celtyckiego święta, w którym rolnicy szykowali się na nadejście zimy, czas przygotowywania zapasów i powrotu do zimowych osad ludzi i bydła z letniego wypasu. Była to też najlepsza pora na wzmocnienia rodzinnych i towarzyskich więzów, czas wspólnoty i opowieści. Świętowanie trwało dziewięć dni.

W dzisiejszych czasach Halloween jest traktowane nie jako obrządek religijny, ale bardziej jako dobra zabawa. Zwłaszcza widać to w krajach anglosaskich, gdzie organizuje się bale przebierańców, pokazy sztucznych ogni  i różnego rodzaju imprezy tematyczne, gdzie główną atrakcją stają się wymyślne kostiumy oraz upiorne dekoracje. Żadna zabawa halloweenowa nie obędzie się bez stosownych przygotowań, wystroju domu, czy właściwego przebrania.

Największą popularnością cieszą się oczywiście dynie, z których robi się specjalne lampiony, popularnie zwane Jack-o-'lantern. Poprzebierane dzieci chodzą od domu do domu prosząc o łakocie, a jeśli im ktoś odmówi, wówczas straszą. W tę noc na ulicach odbywają się też parady przebierańców oraz liczne bale.
           Podczas Halloween wszyscy się doskonale bawią. Popularne zabawy tej nocy, to m.in. wyciąganie zębami jabłek pływających w beczkach lub w wannach. Kto wyciągnie jabłko nie uszkadzając go, ma zapewnione szczęście w nadchodzącym roku. Kolejna zabawa, to wrzucanie orzacha do płonącego ogniska. Jeśli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to szczęśliwą i odwzajemnioną miłość.

halloween3

halloween1